Powrót do góry

Informacje o wyróżnionych laureatach

Innowacyjny Start-up


I miejsce   Hyper Poland sp. z o.o.
Hyper Poland sp. z o.o. to pierwsza polska firma zajmująca się nowym środkiem transportu, czyli Hyperloopem. Założyciele Hyper Poland wywodzą się z Politechniki Warszawskiej. Na Wydziale MEiL pod opieką prof. Janusza Piechny i przy współpracy z Politechniką Wrocławską opracowano pierwszą koncepcję pojazdu. Hyperloop to nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością, zgodny z koncepcją zrównoważonego transportu. Jest to połączenie pociągu i samolotu. Taki pojazd umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z szybkością bliską prędkości dźwięku. Kapsuła porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki czemu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Podróżowanie jest obecnie koniecznością i istotnym elementem życia, dlatego modele podróżowania stają się bardziej złożone i zindywidualizowane. Coraz częściej się przemieszczamy, a dzięki Hyperloop’owi możemy zyskać to co w dzisiejszych czasach jest najbardziej pożądane – oszczędność czasu.
Hyper Poland dostał się do drugiego etapu konkursu Hyperloop Pod Competition. W 2016 roku do zespołu dołączyli eksperci z innych branż i obecnie w projekt zaangażowanych jest ponad 30 osób. Hyper Poland współpracuje również z krajowymi i zagranicznymi firmami projektowymi.

 

II miejsce  ExoLimbs
ExoLimbs to kompletne rozwiązanie, które znacząco usprawnia proces rehabilitacji stawów kończyn dolnych. To jednocześnie urządzenie stabilizujące, diagnostyczne oraz mobilny robot rehabilitacyjny, umożliwiający każdemu dostęp do nowoczesnej rehabilitacji.
Problemy ze stawami kończyn dolnych, a zwłaszcza kolanowym, mogą dotyczyć każdego - zarówno sportowców wyczynowych, niepełnosprawnych, jak i zwykłych ludzi. Na świecie, co czwarta osoba boryka się z urazami lub zwyrodnieniami stawu kolanowego. Rehabilitacja stawu kolanowego wśród pacjentów po urazach, zwyrodnieniach bądź z ubytkami neurologicznymi jest procesem trwającym najczęściej od 4 do 12 miesięcy. W czasie rekonwalescencji wykorzystywany jest szereg urządzeń medycznych, które umożliwiają pacjentowi powrót do zdrowia.
ExoLimbs łączy w sobie funkcjonalność trzech rodzajów sprzętów medycznych - stabilizatora ortopedycznego, urządzenia diagnostycznego i robota rehabilitacyjnego, co zwiększa efektywność terapii przy ograniczeniu kosztów. Urządzenie posiada poszerzoną funkcjonalność względem stosowanego obecnie sprzętu rehabilitacyjnego. Jego dodatkową zaletą jest także mobilność, wspomagająca ruch poza zakładem rehabilitacyjnym.
Głównym celem społecznym ExoLimbs jest  powrót do sprawności fizycznej osobom, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się z powodu różnych urazów. Narzędzie zwiększa postępy w rehabilitacji w warunkach domowych, a docelowo – dzięki dalszym pracom nad projektem - ma umożliwić poruszanie się użytkownikom ortez ExoLimbs w środowisku miejskim.


III miejsce Airly sp. z o.o.
Airly Sp. z o.o. zajmuje się budowaniem sieci sensorów powietrza dla miast i gmin. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online. Celem spółki jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce, co wpłynie na zwiększenie świadomości na temat tego, czym oddychamy na co dzień. Pozwoli to także zidentyfikować źródła problemów i ich dokładną lokalizację.
Jak działa Airly?
Sensory
Skonstruowano niewielkie urządzenia, które są w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza i smogu na zewnątrz. Sensory odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone.
Platforma
Pierwszym krokiem do zmian na lepsze jest świadomość tego, czego nie można zobaczyć gołym okiem, tego czym właściwie oddychamy każdego dnia. Dzięki platformie Airly (map.airly.eu) możliwe jest sprawdzenie aktualnej jakości powietrza w konkretnej lokalizacji czy najbliższym sąsiedztwie.
Dane
Sensory Airly zbierają i przetwarzają miliony gotowych do wykorzystania danych. Masz pomysł na to jak połączyć nasze dane z Twoim rozwiązaniem, przyczynić się do pozytywnych zmian w otoczeniu? Daj nam znać i zdobądź dostęp do naszego API!

 


Innowacyjna Kobieta


I Miejsce Flaris sp. z o.o
Założycielka i współwłaścicielka spółek Metal-Master i Flaris z Jeleniej Góry. Inicjatorka powstania Flaris Lar 1, odrzutowca kompozytowej konstrukcji, którego wydajność i ekonomia są wypadkową nowoczesnej technologii i wyjątkowej aerodynamiki. Otrzymała nagrodę PARP „Innowacyjny Projekt Branży Lotniczej”, tytuły „Lider Przedsiębiorczości Roku 2013” i „Best Innovation 2013/2014”. W kategorii Produkt Roku zajęła 1 miejsce w plebiscycie „Lotnicze Orły 2013”.

Flaris Lar 1 jest alternatywą dla zatłoczonych autostrad i czasochłonnych lotów liniami rejsowymi. Przeznaczony do szybkiego przemieszczania jest nowoczesnym środkiem transportu osobistego. Ma składane skrzydła, startuje tylko z 200 metrowego pasa i można nim latać z turystyczną licencją – jest bowiem bardzo intuicyjny i prosty w pilotażu. Jest wyjątkowo lekki – waży tylko 700 kg, ale wytrzymały dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych, certyfikowanych preimpregnatów węglowych i jednocześnie szybki – lata z prędkością 700 km/h. Dzięki wyjątkowej, porównywalnej z szybowcem doskonałości aerodynamicznej i jednobryłowemu kadłubowi w kształcie kropli, FLARIS LAR 1 może przy wyłączonym napędzie pokonywać lotem ślizgowym 18 km na każdy kilometr utraty wysokości i znaleźć przygodne lądowisko.
Flaris może się stać polskim hitem eksportowym. Będzie można go kupić za ok. 1,5 mln euro.

 

II miejsce Torqway Sp. z o.o.
TORQWAY to nowatorski pojazd z napędem ręcznym do poruszania się w pozycji stojącej. Każdy ruch wykonuje się intuicyjnie w zależności od potrzeby. Sposób napędu pojazdu wymusza szczególny rodzaj aktywności fizycznej i umożliwia wykorzystanie pojazdu jako urządzenia treningowego do rozwoju górnych partii mięśni użytkownika oraz poprawy koordynacji ruchowej. Używanie rąk oraz mięśni klatki piersiowej do napędu pojazdu może mieć korzystny wpływ na poprawę ogólnej kondycji użytkowników, ponieważ współczesny tryb życia sprawia, że akurat te grupy mięśni są najrzadziej wykorzystywane.
Spółka dysponuje patentem w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, USA i Chinach.
W ciągu najbliższych pięciu lat firma będzie liderem na rynku sprzętu sportowego w całkowicie nowej odsłonie, w szczególności na rynku produktów dla seniorów. TORQWAY zapewni rozwój użytkownika w wielu aspektach i w ciekawy sposób. Jest to bezpieczna, ale również pełna rozrywki alternatywa dla dojrzałych użytkowników, którzy pragną utrzymać swoją aktywność fizyczną jak najdłużej.
Najaktualniejszym osiągnięciem Spółki jest otrzymanie grantu w II fazie programu SME Instrument Horyzont2020 na projekt przygotowania do komercjalizacji produktu Torqway Hybrid. Jest to sukces na skalę ogólnoeuropejską, z uwagi na bardzo rygorystyczny proces ewaluacji projektów - zaledwie ok. 6 proc. przedstawionych Komisji Europejskiej projektów uzyskuje finansowanie.


III miejsce NapiFeryn BioTech Sp. z o.o.
Firma NapiFeryn BioTech z Łodzi skupia się na prowadzeniu działalności badawczo – rozwojowej, której celem jest rozwijanie i skomercjalizowanie innowacyjnej technologii pozyskiwania protein roślinnych z roślin oleistych ze szczególnym uwzględnieniem rzepaku. Obecnie jesteśmy na etapie weryfikacji technologii w skali laboratoryjnej, natomiast za dwa lata, w Żórawinie na Dolnym Śląsku, powstanie pierwsza demonstracyjna linia technologiczna produkująca izolat białkowy w skali półprzemysłowej. W przyszłości wysokojakościowe proteiny rzepakowe, o bardzo dobrze zbilansowanym składzie aminokwasów, będą alternatywą dla białek zwierzęcych i sojowych.
Rzepak jest najczęściej uprawianą w Polsce rośliną oleistą, co czyni nas czwartym co do wielkości producentem tego surowca w Unii Europejskiej. Dotychczas biomasa pozostała po wytłaczaniu oleju rzepakowego marnowała się ze względu na brak odpowiednich rozwiązań technologicznych. NapiFeryn BioTech zmienia ten stan rzeczy, co jest osiągnięciem unikatowym w skali świata. Co więcej, nasza działalność wpisuje się również w Krajową Inteligentną Specjalizację KIS 6.II.1 z uwagi na fakt, iż dotyczy innowacyjnej technologii zastosowania biomasy i odpadów. Więcej informacji o nas na www.napiferyn.pl.

 

Innowacyjna Instytucja


I miejsce Fibar Group S.A.
Fibar Group S.A. to innowacyjna firma z Polski działająca w branży Internetu Rzeczy (IoT- Internet of Things), która w ciągu sześciu lat od rozpoczęcia działalności stała się jedną z wiodących marek w swoim segmencie na świecie. Fibar Group S.A. zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą elementów systemu FIBARO, który jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych rozwiązań systemu inteligentnego domu, dostępnych na rynku.
Dzięki systemowi FIBARO możemy sterować nie tylko sprzętami RTV i AGD, ale też oświetleniem, poziomem temperatury, roletami, markizami, bramami, alarmem oraz systemem monitoringu. Składowymi domowego środowiska Fibaro zarządza się za pośrednictwem komputera, tableta lub smartfona w ramach przeglądarki integrującej wszystkie urządzenia podłączone do systemu. Technologia całego systemu sprawia, że jest on bezinwazyjny i można go z powodzeniem zainstalować bez użycia dodatkowego okablowania podtynkowego.
FIBARO to system w pełni stworzony i rozwijany w Polsce - również fabryka, w której wytwarzane są produkty marki, zlokalizowana jest w Poznaniu.


II miejsce Laboratorium Centralne CEZAMAT
Laboratorium Centralne CEZAMAT, którego operatorem jest Politechnika Warszawska, to pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek inżynierski działający w trójelementowym modelu współpracy, na styku świata nauki i biznesu. Rozwijając technologie na poziomie gotowości technologicznej TRL od 4 do 9, a więc do poziomu działającego urządzenia, czy stabilnej technologii przemysłowej, CEZAMAT wpasowuje się w przyjęty na świecie model rozwoju technologii oraz wypełnia naturalną lukę w kontaktach nauki z biznesem.
Laboratoria i personel CEZAMAT-u są przygotowani do prac nad symulacjami i projektowaniem nowych rozwiązań, prototypowaniem, prowadzeniem stabilnej produkcji pilotażowej lub specjalnego przeznaczenia i skalowaniem produkcji, przede wszystkim w zakresie mikroelektroniki. Siłą wspomnianych laboratoriów jest sposób organizacji pracy odpowiadający modelowi stosowanemu w przemyśle. Takie podejście pozwala na opracowywanie stabilnych technologii produkcji, które jeden do jednego mogą zostać przeniesione do fabryk partnera przemysłowego.
Model partnerstwa CEZAMAT-u to przede wszystkim długofalowa współpraca strategiczna z wielkimi grupami przemysłowymi, polegająca na powoływaniu wspólnych zespołów i programów badawczych. CEZAMAT, znając realne potrzeby przemysłu, w przypadku długofalowej współpracy uznaje wymóg pełnego transferu praw własności intelektualnej do partnera przemysłowego finansującego prace i zagwarantowanie mu pełnej swobody w wykorzystaniu rezultatów współpracy.

 

III miejsce  Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, nieprzerwanie od ponad 40 lat, jest istotnym i ważnym dla polskiej nauki oraz narodowego przemysłu instytutem badawczym, obecnie nadzorowanym przez ministra cyfryzacji, zajmującym się realizacją przedsięwzięć naukowych, kompleksowym tworzeniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii stosowanych w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. W roku 2016 EMAG został członkiem Centrum Naukowo-Przemysłowego Teleinformatyki oraz uzyskał prestiżową akredytację ministra rozwoju, jako Ośrodek Innowacji świadczący usługi proinnowacyjne.
Przez wiele lat ścisłą specjalizacją jednostki były rozwiązania dedykowane sektorowi wydobywczemu, głównie górnictwu węgla kamiennego. W ciągu niespełna kilkunastu lat EMAG osiągnął pozycję znaczącego i cenionego ośrodka naukowo-badawczego, zwłaszcza w obszarach automatyki przemysłowej, systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych. Znakomita kadra oraz potencjał naukowo-badawczy pozwoliły na wypracowanie własnego, bogatego dorobku naukowego, a także zdobycie doświadczenia w opracowywaniu i wdrażaniu urządzeń, systemów oraz technologii na potrzeby krajowego i zagranicznego przemysłu.
Obecnie Instytut prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe głównie w obszarach informatyki stosowanej, informatyki technicznej oraz technologii informacyjnej w monitorowaniu. Zajmuje się także badaniami laboratoryjnymi związanymi z certyfikacją i atestacją oraz wzorcowaniem działalności, która realizowana jest w Centrum Badań i Certyfikacji posiadającym akredytacje PCA.

 

Innowacyjny Przedsiębiorca


I miejsce  Medlabs sp.zo.o.
Firma MEDLABS Sp. z o.o. powstała w 2012 r. w Bydgoszczy z myślą o tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych produktów technicznych oraz medycznych, które odpowiedziałyby na zapotrzebowanie pojawiające się na rynku.
Nasza najnowsza linia produktów zasilanych energią słoneczną jest efektem ścisłej współpracy z odbiorcami z rynków europejskich. Wiedza i doświadczenie inżynierskie kadry firmy Medlabs pozwoliły na zaprojektowanie systemu oświetlenia zasilanego energią słoneczną. Przenośna Stacja Zasilania Smartfonów to efekt obserwacji zachowań społecznych użytkowników telefonów komórkowych i tabletów.
Firma Medlabs Sp.zo.o. mieści się w Bydgoszczy, w salonie przy ulicy Gdańskiej 115 można zapoznać się ze wszystkimi produktami.
Do konkursu zgłaszono 2 produkty:
1/ Oświetlenie parasola zasilane energią słoneczną do zamontowania na istniejących już parasolach.
2/ Mobilna Stacja Ładowania Smarfonów, zasilaną energią słoneczną


II miejsce Green Vertical Turbine sp. z o.o.
Spółka Green Vertical Turbine została założona w 2015 roku w celu rozwoju i komercjalizacji technologii innowacyjnych siłowni wiatrowych. Przedmiotem działalności Green Vertical Turbine jest w szczególności prowadzenie działalności związanej z rozwojem technologii innowacyjnych siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu, zarówno przeznaczonych do celów prosumenckich, jak i dla energetyki przemysłowej. Prace nad rozwojem i udoskonalaniem technologii sięgają 2010 roku. W wyniku tych prac powstały pionowe siłownie wiatrowe 5 generacji GVT-G5. Dodatkowo spółka zajmuje się również komplementarnym projektowaniem i budową farm wiatrowych.
Green Vertical Turbine Sp. z o.o. jest obecnie jedynym polskim podmiotem prowadzącym prace nad technologią siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu o zakresie mocy 20 kW-300kW. Spółka dysponuje specjalistami z zakresu konstrukcji siłowni wiatrowych oraz zespołem składającym się z inżynierów, projektantów, techników oraz wykwalifikowanych pracowników technicznych z dziedziny elektroniki i mechaniki.

 

III miejsce Piłczyński Art Marcin Piłczyński
Ogrodzenia Artystyczne to firma specjalizująca się w wykonywaniu ogrodzeń, balustrad, poręczy oraz innych konstrukcji stalowych zarówno ze stali czarnej, jak i nierdzewnej. Wszystkie produkty powstają w oparciu o gotowe wzory bądź opracowywane są indywidualne projekty na życzenie klienta. W ofercie Ogrodzeń Artystycznych znajdują się również przedmioty sztuki użytkowej, takie jak łóżka, kwietniki, stojaki, wieszaki.... Oferta obejmuje także konstrukcje reklamowe.
Realizujemy produkty małej architektury, takie jak ławki miejskie, stacje rowerowe, które odznaczają się zastosowaniem innowacyjnych metod wykańczania. Dzięki temu są wybierane przez naszych klientów jako produkty i lepszej trwałości i innowacyjnym wyglądzie.


Innowacyjne Miasto


I miejsce Gmina Miasto Rzeszów - Urząd Miasta Rzeszowa
Rzeszów jest miastem innowacji. Światowe koncerny budują w nim kolejne inteligentne fabryki i zaawansowane technologicznie centra usług dla biznesu. Konkurencyjną potęgą stają się coraz częściej także lokalne firmy. Ten dynamiczny rozwój rzeszowskiej metropolii, to efekt atrakcyjnych warunków proponowanych przedsiębiorcom przez władze miasta i regionu, łatwego dostępu do wszechstronnie wykształconej kadry oraz skutecznej strategii promocyjnej w kraju i za granicą. Sukcesy firm przekładają się bezpośrednio na systematyczny wzrost przychodów w stolicy Podkarpacia. Z każdym rokiem budżet miasta powiększa się o 100 mln zł. W tym roku przekroczył 1.370 mln zł. Od 2002 roku Rzeszów powiększył się o 125 proc. Na przyłączonych terenach powstały nowoczesne osiedla mieszkaniowe ze szkołami, żłobkami i przedszkolami, w których są zapewnione miejsca  dla wszystkich dzieci, co jest bez wątpienia sytuacją wyjątkową w kraju.
W krajowych i europejskich rankingach Rzeszów od lat zajmuje czołowe miejsca w wielu różnych dziedzinach. Oceniany jest za działania inwestycyjne samorządu terytorialnego, efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych, wysoki standard życia i nowatorskie rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców. Prestiżowe wyróżnienia przyznawane są także za rozwój społeczeństwa informacyjnego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem, działania z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Liczne nagrody władze miasta otrzymują również za wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, rozwiązań ekologicznych i współpracę międzynarodową.  

 

II miejsce Urząd Miasta Łódź
W Łodzi na ulicy Próchnika i Rewolucji został wdrożony program pilotażowy inteligentnego oświetlenia ulicznego. Zaproponowane rozwiązanie jest absolutnie nowatorskim i rzeczowym podejściem do potrzeb mieszkańców z wykorzystaniem możliwości technologicznych dostępnych na rynku oświetlenia. System uniezależnia administrację od dostawcy prądu w zakresie sterowania oświetleniem i oferuje dotąd całkowicie niedostępne funkcjonalności zwiększające bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Poprzez skrócenie logistyki procesu zarządzania oświetleniem
Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, które w praktyce zaimplementowało rozwiązanie umożliwiające bardzo trudny do osiągnięcia kompromis pomiędzy koniecznością zbilansowania budżetu stałych wydatków miasta i zaspokojenia żywotnych potrzeb mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. Taką możliwość stworzyło wykorzystanie najnowocześniejszych technologii oraz wkładu kreatywnego polskich inżynierów ze spółki Vedia S.A. oraz kadry technicznej i doświadczenia wszystkich partnerów przedsięwzięcia, w tym Orange Polska, które od początku wspierało projekt w zakresie transmisji danych. Zaproponowane rozwiązanie jest również pierwszym elementem niezbędnym do próby komercyjnego wykorzystania opracowywanej przez Spółkę Vedia technologii w ramach projektu, który został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.  Wcześniej w Łodzi w wyniku współpracy Firm Swarco, Stadtraum i Orange Polska uruchomiony został pilotażowy system naprowadzania na wolne miejsca parkingowe, który stanowi element całościowego zarządzania miastem. Realizując powyżej opisane przedsięwzięcia Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce uruchomiła koncept SMART, realizując potrzeby obywateli społeczności miejskiej  poprzez wdrażanie dostępnych na rynku technologii.
W Łodzi rozpoczęła się też budowa Nowego Centrum Łodzi, w którym powstaną biurowce, restauracje, obiekty kultury i rozrywki. Powstaną liczne miejsca pracy dla łodzian.


III miejsce Urząd miasta Krakowa – Wydział Rozwoju Miasta
Jednym z kluczowych wyzwań decydujących o jakości życia w mieście jest organizacja ruchu i sprawny transport publiczny, dlatego też, aby sprostać tym wymaganiom, Kraków z powodzeniem wdrożył i wykorzystuje Inteligentne Systemy Transportowe (ITS). Pierwszy, to System Nadzoru Ruchu Tramwajowego (TTSS – Tram Traffic Control System), służący monitorowaniu działania transportu publicznego, prowadzeniu objazdów w przypadku utrudnień i awarii, bieżącemu informowaniu pasażerów przy wykorzystaniu elektronicznych tablic informacji pasażerskiej. Takie tablice pojawiły się także w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych, na węzłach komunikacyjnych – po to, aby zbiorczo informować o funkcjonowaniu komunikacji w najbliższym rejonie. System TTSS wspomaga ponadto motorniczych w realizowaniu rozkładu, umożliwia prowadzenie nadzoru i analizę danych historycznych oraz rozpoznanie miejsc wymagających usprawnień w rozkładach, zmiany organizacji ruchu czy działania sygnalizacji świetlnej.
Drugi, to Obszarowy System Sterowania Ruchem (UTCS – Urban Traffic Control System), służący głównie regulowaniu ruchu samochodowego i pieszego. Mierzona i analizowana jest liczba pojazdów i ich prędkość. W zależności od sytuacji, system przydziela zielone światło, wykrywa pieszych i rowerzystów oraz tramwaje, którym trzeba zapewnić priorytet. UTCS, działający na głównych arteriach miasta, pozwolił od momentu wprowadzenia dynamicznej sygnalizacji zwiększyć przepustowość o 25 procent.
Istnieją też plany dotyczące dalszego rozwoju nowych technologii, ułatwiających komunikację z mieszkańcami. Dobrym przykładem może tu być Miejski System Informacji przestrzennej – Obserwatorium, który jest interaktywnym narzędziem internetowym, przeznaczonym dla mieszkańców, dzięki któremu można znaleźć podstawowe informacje związane z miejską przestrzenią. Obecnie portal mapowy składa się z 9 map/aplikacji, wśród których są m.in. informacje środowiskowe, struktura własności i zabudowa, gospodarka zielenią. Jedną z funkcji Obserwatorium jest możliwość zgłaszania przez mieszkańców uwag dotyczących nasadzeń zieleni w mieście. Takie interaktywne ankiety mogą być wykorzystywane w konsultacjach, dotyczących praktycznie każdego tematu. Niedawno w Miejskim Centrum Dialogu prowadzone były szkolenia z cyklu „Obserwatorium bez tajemnic”, gdzie mieszkańcom przybliżone zostały funkcjonalności tego portalu.

 

Innowacyjna Gmina


I miejsce Gmina Kazimierza Wielka
Od około pół wieku wiadomo, że Gmina Kazimierza Wielka posiada pokłady wód siarczkowych i termalnych, które należą do najlepszych w Europie. Złoże to jest już eksploatowane. Geotermy ogrzewają budynek Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Nieco ponad rok temu wykonano kolejne odwierty, które potwierdziły, iż na głębokości około 700 metrów znajduje się skarb - miliardy metrów sześciennych wody o temperaturze 28 stopni Celsjusza. Władze samorządu powiatowego oraz gminy Kazimierza Wielka uznały ten fakt za wielką szansę dla rozwoju gospodarczego. Właśnie dlatego powstała wizja budowy uzdrowiska na terenie Gminy Kazimierza Wielka. Aby projekt ruszył, potrzeba pół miliarda złotych, jednak jest to przedsięwzięcie warte inwestowania. Uzdrowisko całkowicie zmieni Kazimierzę Wielką i okolice. W rejonie zbiornika na Małoszówce na stu hektarach wspólnych gruntów zaczęto planować jego stworzenie. Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej zleciło pracowni architektonicznej przygotowanie koncepcji zagospodarowania obszaru. Efekty są już widoczne. - Uzdrowisko ciągnie się na północ od zbiornika retencyjnego. Budynki tak usytuowano, aby uwydatnić widok na zalew. Centralną osią przedsięwzięcia jest deptak z fontannami, dużymi budynkami sanatoryjnymi, pijalną wód, przychodnią oraz basenem z wodą siarczkową. Po lewej stronie zaplanowano park zdrojowy. Koszt realizacji koncepcji wyniósł około 120 tysięcy złotych. Teraz odbywają się prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. Równolegle gmina prowadzi procedurę zmierzająca do uzyskania statusu gminy uzdrowiskowej. Reasumując, gmina i powiat chcą, aby w Kazimierzy Wielkiej powstało kolejne – po Busku Zdroju i Solcu – uzdrowisko w regionie. Plany są bardzo ambitne. Projekt urbanistyczno-architektoniczny zagospodarowania niemalże 100 ha terenu w Słonowicach przy wyjeździe na Kraków zakłada budowę parku zdrojowego, szerokiego deptaka i nawet ponad 100 obiektów sanatoryjnych.


II miejsce Gmina Tuchomie
W gminie Tuchomie zainwestowano w energię pochodzącą z OZE i zainstalowano panele fotowoltaiczne na ponad 300 budynkach. Trwa również realizacja projektu czerpania energii do ocieplania wody . Na terenie gminy postawione zostały również lampy zasilane energią słoneczną i lampy hybrydowe, które zmniejszają koszty oświetlenia dróg oraz poprawiają stan środowiska na terenie gminy.

Gmina Tuchomie jest jedną z dziesięciu gmin powiatu bytowskiego, położoną w jego centralnej części, wzdłuż górnego biegu Kamienicy (dopływ Słupi). Dogodne położenie przy krajowej drodze nr 20 (Bytów - Miastko) sprawia, iż wypoczywa tu coraz więcej turystów. Cenią oni sobie wyjątkową malowniczość krajobrazu, rolniczy charakter okolicy oraz liczne, choć niewielkie jeziora, nad którymi nawet w szczycie  letniego sezonu znaleźć można zaciszne i bezludne miejsce. Gmina Tuchomie zajmuje najwyższą część Pojezierza Bytowskiego. Tutejsze moreny sa stosunkowo zwarte, czego efektem jest nagromadzenie wzgórz o przepiękne widoki. Różnica wysokości między najwyższymi wzniesieniami, a najniżej położonymi wynosi ponad 110 m.  ie letniego sezonu znaleźć można zaciszne i bezludne miejsca. Gmina Tuchomie obejmuje najwyższą część Pojezierza Bytowskiego. Tutejsze moreny są stosunkowo zwarte, czego efektem jest nagromadzenie wzgórz i przepiękne widoki. Różnica wysokości między najwyższymi wzniesieniami, a najniżej położonymi wynosi ponad 110 m.
letniego sezonu znaleźć można zaciszne i bezludne miejsca. Gmina Tuchomie obejmuje najwyższą część Pojezierza Bytowskiego. Tutejsze moreny są stosunkowo zwarte, czego efektem jest nagromadzenie wzgórz i przepiękne widoki. Różnica wysokości między najwyższymi wzniesieniami, a najniżej położonymi wynosi ponad 110 m.

III miejsce Gmina Blachownia
CYFROWA BLACHOWNIA - zwiększenie dostępu obywateli i przedsiębiorców Gminy BLACHOWNIA do cyfrowych usług publicznych - dostawa sprzętu informatycznego. Zarząd Województwa Śląskiego pozytywnie ocenił i przyznał ze środków UE 1 mln 157 tys zł dofinansowania na wniosek złożony przez Blachownię w ramach wsparcia rozwoju cyfrowych usług publicznych (Działanie 2.1 Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Śląskiego na lata 2014-2020). Wniosek został złożony we wrześniu ubiegłego roku w ramach pierwszego konkursu ogłoszonego w ramach nowej perspektywy finansowej UE na poziomie regionalnym. Po blisko ośmiomiesięcznej procedurze oceny, jako jedna z czterech gmin powiatu częstochowskiego, Blachownia otrzymała dofinansowanie na ważny projekt, którego łączna wartość wynosi blisko 1,5 mln zł. Realizacja projektu – przewidziana na najbliższe 2 lata – przyniesie wiele korzyści i ułatwień mieszkańcom Gminy, przedsiębiorcom, potencjalnym inwestorom oraz turystom.
Blachownia – gmina miejsko-wiejska w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.

 


Innowacyjny Urząd Marszałkowski


I miejsce Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Regionalna Strategia Innowacji na lata 2014-2020 wyznacza kierunki działania w regionie.
Szczególny nacisk województwo kładzie na rozwój innowacji w zakresie niskoemisyjnego transportu publicznego oraz wsparcie producentów tego typu urządzeń. W ramach kooperacji bydgoskiej spółki PESA z uniwersytetem techniczno-przyrodniczym powstało laboratorium badawcze, które zajmuje się badaniami struktur wielkogabarytowych.
Województwa kujawsko-pomorskiego chce do roku 2020 dołączyć do najbardziej rozwiniętych pod względem innowacyjności regionów w Polsce. Ambitną wizją władz samorządu wojewódzkiego jest zostanie piątym pod względem innowacyjności regionem w kraju.
W ramach przeprowadzonej aktualizacji Regionalnej Strategii Innowacji dokonano ewaluacji efektów wdrażania dotychczasowej zamierzeń.
Nowe cele strategiczne, cele operacyjne oraz działania zostały wypracowane przy licznym udziale kluczowych środowisk województwa, reprezentujących m.in. szkoły wyższe, instytucje naukowo-badawcze, przedstawicieli przedsiębiorców, organizacje otoczenia biznesu, organizacje pracodawców, sektor pozarządowy, nie wyłączając z tego grona również władz samorządowych wszystkich szczebli.
Nowa strategia szeroko uwzględnia problematykę społeczeństwa informacyjnego, przewidując informatyzację wielu dziedzin życia codziennego, takich jak: administracja, edukacja, zdrowie, kultura, transport. Strategia jest kompleksowa. Uwzględnia najważniejsze potrzeby rozwojowe naszego regionu, jego specjalizacje i potencjały. Dotyczy wszystkich najważniejszych dziedzin życia społeczno-gospodarczego, które decydują o innowacyjności. Są to edukacja, nauka i gospodarka.
Województwo Kujawsko Pomorskie ma również  dobrze rozwiniętą  infrastrukturę drogową, dostęp do terenów inwestycyjnych na terenie Pomorskiej SSE (Specjalna Strefa Ekonomiczna) na obszarze województwa oraz jeden z najwyższych wśród województw odsetek firm z dostępem do Internetu (2. Miejsce w kraju). Województwo posiada trzy prężnie działające parki naukowo-technologicznych (Toruński Park Technologiczny, Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego – Park Przemysłowo-Technologiczny oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny).  Fundusze Europejskie są wykorzystywane na budowanie innowacyjności w województwie. Do tej pory zrealizowane zostało 12574 projektów o łącznej wartości 30 317 593 346,21 zł z której 16 563 689 764,82 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.


II miejsce Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Województwo łódzkie historycznie kojarzone jest z rozwiniętym przemysłem włókienniczo-odzieżowym, który wspierany unijnymi programami (np. Innotextile) wciąż odgrywa kluczową rolę w regionie. Obecnie, obok tego filaru, najważniejszymi gałęziami przemysłu są: przemysł energetyczny, produkcja sprzętu AGD, farmaceutyków, przetwórstwo rolno-spożywcze, produkcja sprzętu medycznego, a także materiałów budowlanych. Interesujący i ważny jest fakt, że prawie 70 proc. krajowych płytek ceramicznych i terakoty produkuje się w łódzkiem. Region bardzo szybko rozwija się również w innych dziedzinach, takich jak: usługi finansowe, rozliczeniowe i badawcze (BPO/SSC) oraz biotechnologia. W najbliższych latach dzięki funduszom unijnym, województwo ma szanse na silny rozwój przemysłu medycznego i kosmetycznego, tekstylnego, energetyki, w tym OZE, informatyki i telekomunikacji oraz przemysłu rolno-spożywczego. Województwo korzysta również z środków unijnych i do tej pory zrealizowało 15752 projektów o wartości 47 797 000 722,06 zł z których 26 554 340 433,88 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Dużymi szansami dla rozwoju innowacyjności w województwie jest dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, wysoka gęstość dróg (4. miejsce) z dostępem do A1 i A2, dobrze rozwinięta sieć kolejowa, m.in.: Warszawa – Łódź z perspektywą dalszej modernizacji, towarowe połączenie kolejowe Łódź – Chengdu (Chiny), międzynarodowy port lotniczy. Również prężnie rozwijająca się Łódzka SSE (Specjalna Strefa Ekonomiczna) w obszarze BPO/IT oraz sektorów przemysłowych (farmaceutyka, kosmetyki, AGD, elektrotechnika, opakowania). Duża gęstość instytucji otoczenia biznesu przypadających na jedną firmę (3. miejsce) oraz obecność dwóch parków naukowo-technologicznych korzystnie wpłyną na rozwój innowacyjności.


III miejsce Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Województwo lubelskie wciąż jest regionem relatywnie słabo rozwiniętym gospodarczo, choć na zmianę tej sytuacji mogą wpłynąć reformy strukturalne systematycznie prowadzone od kilkunastu lat. W sposób widoczny, na rzecz przemysłu i usług, spadło zatrudnienie w rolnictwie. Mimo to nadal liczba osób trudniących się rolnictwem przekracza średnią krajową. Występowanie złóż naturalnych na terenie województwa wpływa na rozwój przemysłu wydobywczego (górnictwo węgla kamiennego, kamieniołomy). Mimo to najliczniejszą grupą przedsiębiorstw są zakłady rolno-spożywcze. Ważną rolę odgrywają też zakłady przemysłu maszynowego (Świdnik), metalowego i chemicznego (Puławy). W najbliższych latach województwo otrzyma wsparcie na rozwój energetyki niskoemisyjnej, bio-gospodarki, medycyny, opieki zdrowotnej, informatyki i automatyki. W ramach regionalnego programu operacyjnego firmy i instytucje będą mogły starać się o pieniądze na inwestycje w nowe przedsiębiorstwa, wdrażające innowacje technologiczne i projekty inwestycyjne, dotyczące stworzenia lub rozwoju zaplecza B+R. Województwo jest również jednym z beneficjentów programu Polska wschodnia. Zaletami województwa, które stwarzają możliwości do rozwoju innowacyjności są z pewnością: znaczna liczba szkół wyższych oraz studentów, z głównym ośrodkiem w Lublinie. Dość dobrze rozwinięte kierunki informatyczne oraz medyczne. Lublin jest miastem z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą nieruchomościową we wschodniej Polsce.
Rozwój innowacyjności w województwie jest zawdzięczany głównie dzięki działalności parków naukowo-technologicznych i przemysłowych: Lublin, Puławy, Świdnik, Zamość, które oferują ulgi podatkowe, wsparcie techniczne (w tym doradcze) i administracyjne. W woj. lubelskim funkcjonują również trzy Centra Innowacji, w tym m.in. przy Politechnice Lubelskiej, rozwój nowoczesnych laboratoriów przy Państwowej Szkole Wyższej i AWF w Białej Podlaskiej.